STAKO - hledáme nové členy do našeho týmu
Menu
  • Aktuality
  • Profil společnosti
  • Reference
  • Kariéra
  • Ke stažení
  • Kontakty
STAKO Hradec Králové

STAKO slaví 30 let od založení

05.01.2021

Přínášíme Vám rozhovor s jednatelem společnosti Ing. Petrem Kuldou k 30. letému výročí založení splečnosti STAKO.

Rozhovor vznikl pro portál www.eliskazhradce.cz

Petr Kulda: Každý úspěšný projekt musí přinést do regionu nějakou přidanou hodnotu

Letos je to již 30 let, co založil stavební firmu STAKO společnost s ručením omezeným. Dnes je jeho společnost dominantním a především komplexním  hráčem na východočeském stavebním trhu. Do jejich portfolia patří nejen bytové projekty nebo hotely, ale i komerční projekty a stavby občanské vybavenosti. V roce 2016 byl dokončený jejich asi nejúspěšnější projekt rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové. Ten získal o rok později velmi prestižní celorepublikovou cenu Stavba roku 2017. On sám byl letos Radou města Hradec Králové  oceněn u příležitosti Dne založení samostatného československého státu medailí pro významné osobnosti. Úspěšný rok 2020 podtrhlo i vítězství ve 4. ročníku projektu Ocenění Českých Lídrů. U příležitosti tohoto ocenění se u sklenky vína Petr Kulda rozpovídal o svých začátcích i o vizích jeho firmy.

Tento rok STAKO čekají kulaté narozeniny, jak je za těch 30 let vaše firma posunula?

Když jsem v devadesátých letech firmu zakládal, byla to dost divoká doba. V podstatě se dá říct, že se tvořil trh, o to to možná bylo jednodušší v porovnání s dneškem. Chtělo to samozřejmě i určitou míru odvahy, pracovitost a také štěstí. 

Bylo to asi legislativně o dost jednodušší než teď, je to tak?

Dnes jsme zavaleni mnoha nařízeními, které mnohdy postrádají smysl. Byrokracie je z mého pohledu obrovská. To dříve nebylo. Celkově byla legislativa jednodušší, i když v mnoha ohledech byla nedokonalá. Na druhou stranu, dnes z pohledu finančních zdrojů máme daleko lepší a stabilnější prostředí. Pamatuji si dobu, kdy došlo například ke skokovému růstu úroků až na 18%, což bylo pro mnoho podnikatelů v podstatě likvidační.

Kolik jste tehdy zaměstnával lidí?

Ze začátku to bylo tuším okolo 15 zaměstnanců a postupem času to logicky narůstalo. Dnes se pohybujeme okolo stovky kmenových zaměstnanců. Jsem pyšný na to, že velkou většinu tvoří Hradečáci.

Mezi vaše hlavní činnosti patří bytová výstavba. Proč jsou v Hradci tak drahé byty a pozemky?

Těch důvodů je vícero, ale všechno začíná od nového územního plánu. Díky tomu, že není stále dokončen, nejsou nové pozemky a tím i byty. Hradec se nemůže rozvíjet a to vnímám jako největší bolest našeho města. Poptávka je vysoká i díky levným hypotékám, bohužel trh s byty je kvůli absenci dalších rozvojových ploch omezený.

Brzdí to tedy i vaše projekty?

Nejen územní plán, ale i katastrofální stavební česká legislativa, která je jedna z nejhorších na světě. Například v délce povolování staveb jsme na 157. místě.  Potřebujeme nový stavební zákon a navazující legislativu. Máme připraveny projekty, ale díky stávajícímu prostředí se nám stává, že získáváme poslední souhlasná stanoviska v době, kdy ta první již pozbývají platnost. To nás trápí a brzdí. A má to pak i vliv na výstavbu a konečné ceny.

V současné době se hodně skloňuje i téma sociálního bydlení, máte s tím nějaké zkušenosti?

V této oblasti máme dlouhodobé zkušenosti. Snažíme se být společensky odpovědná firma, i proto jsme před lety rozjeli a úspěšně dokončili s našimi partnery několik projektů. Povedlo se nám to například s městem Lázně Bohdaneč, kde jsme postavili, vlastníme a pronajímáme byty seniorům za dotované nájemné. Stejně tak tomu bude v sousedních Pardubicích, kde připravujeme  projekt nájemních bytů pro hendikepované. 

Na trhu jste vnímáni jako komplexní firma, je nějaká oblast, která vás nejvíce baví?

Asi nedokážu vyzdvihnout nějakou jednotlivost. Baví mě realizovat projekty, které mají z mého pohledu velký potenciál a přinesou dané lokalitě nějakou přidanou hodnotu. 

Máte na mysli něco konkrétního?

To je příklad lokality Aldis a výstavby nového hotelu. V kongresové branži se už nějakou dobu pohybujeme a máme za sebou i výstavbu hotelu Tereziánský dvůr. Tím, že známe prostředí i trh, víme, že v kongresovém byznysu je velký potenciál a vidíme, že Hradec nutně potřebuje posílit ubytovací kapacity. Jinak o část tohoto byznysu přijde a ten se přesune nejspíš do Pardubic. A samozřejmě mě jako Hradečáka moc potěší, pokud město bude chtít v revitalizaci zóny Aldis pokračovat. Protože tahle část města je velmi zajímavá a může nejen ožít, ale i přitáhnout do našeho města další turisty, obchodníky a firmy.

Patříte mezi nejúspěšnější hradecké společnosti, poradíte našim čtenářům váš recept na úspěch?

Úspěchu dosahují lidé, kteří žijí svou prací, která jim je prostředkem realizace. Podmínkou úspěšného podnikání je originalita, tvůrčí myšlení a samozřejmě i dobrý tým. Na tom jsem si vždy zakládal a dokázal jsem to i ocenit.

S T A K O společnost s ručením omezeným
Bieblova 782
500 03 Hradec Králové
IČ: 42228468
DIČ: CZ42228468
STAKO telefon
 +420 495 716 111
 +420 495 716 110
STAKO Facebook  STAKO LinkedIn

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.